środa, 4 marca 2009

VLT nareszcie odkrywa szczegóły atmosfery Plutona


Atmosfera Plutona to cienka warstwa azotu i metanu, cieplejszą od powierzchni - to wyniki obserwacji Europejskiego Obserwatorium Południowego.

Pluton to była planeta, była ostatnią od Słońca, i najmniejszą, pomijając Merkurego. Dziś nosi już miano planety karłowatej. Pluton jest zbudowany ze skał i lodu, jego odległość od Słońca wynosi czterdzieści razy więcej niż Ziemia od Słońca. Taka wielka odległość od naszej rodzimej gwiazdy sprawia, że na powierzchni Plutona panuje mroźna temperatura...220 stopni !

Dotychczas naukowcy wiedzieli, lub podejrzewali, że Pluton ma cienką atmosferę składającą się głównie z azotu i śladowych ilości metanu oraz prawdopodobnie...tlenku węgla. Najnowsze badania przeprowadzone metodą obserwacji zakryć pozwoliły na dokładniejsze opisanie tajemniczej dotychczas atmosfery Plutona. Ma ona temperaturę wyższa niż powierzchnia, to jest -170 stopni Celsjusza i większą, niż dotąd przypuszczano zawartość metanu która wynosi około 0,5%
Taka ilość metanu wytłumaczała by stosunkowo wysoką temperaturę atmosfery.

Wielkim sukcesem jest to, że naukowcy poprzez wykorzystanie spektografu CRIRES, który jest zainstalowany w teleskopie VLT wykryli ślady gazu w atmosferze aż 100 tysięcy razy rzadszej niż ziemska, wokół niewielkiego ciała na obrzeżach Układu Słonecznego.

Badania wykazały też pewną ciekawostkę.
Mianowicie, atmosfera Plutona wzrasta o 3-15 stopni z każdym kilometrem od powierzchni. Mamy tutaj przykład tzw. inwersji termicznej. W przypadku Ziemi, temperatura atmosfery spada o około 6 stopni na kilometr.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza