czwartek, 26 marca 2009

SN 2005gl

SN 2005gl została zauważona w pewnej galaktyce spiralnej o oznaczeniu NGC 266 5 października 2005 roku.

Odkryto supernową o masie 100x większej od naszego Słońca, która według astronomów wybuchła zdecydowanie za wcześnie!

Gwiazda która ewouluje w supernową inicjuje w swoim wnętrzu synteze coraz cięższych pierwastków, gdyż każda warstwa prowadzi do wyzwolenia energii w reakcjach termojądrowych które zachodzą na gwiazdach. Ostatnim stadium jest żelazo. Po tym stadium jądro gwałtownie się zapada, położone wyżej warstwy opadają na implodujące jądro i inicjując w ten sposób cały bieg zdarzeń w efekcie gwiazda wybucha jako supernowa.

Jednak dana gwiazda badana przez naukowców jest na to za młoda aby wybuchła. Ze względu na jej wysoką jasność, naukowcy podejrzewają, że prekursor supernowej SN2005gl należy do typu Jasnych Nieskich Gwiazd Zmiennych. Pamiętajmy, że jeśli gwiazda jest pomarańczowa, jest chłodniejsza, później po kolei jest czerwona, a na końcu fioletowa,niebieska.

Wiele masywnych gwiazd które przewyższają swoją masą wielokrotnie masę Słońca(ponad sto) może utracić swoje wodorowe warstwy zewnętrzne zanim wybuchną jako supernowe. Wiele szczegółów ewolucji gwiazd zmiennych typu S Doradus pozostaje niezbadanych.

A więc koniec tej gwiazdy można przewidzieć. Niewielka część masy wybuchającej gwiazdy została wyrzucona podczas eksplozji. Zapewne większość została wciągnięta do zapadającego się jądra, które skończyło jako Czarna Dziura o masie 10 do 15 mas Słońca. Zatem tworzy następne niebezpieczne miejsce w naszym nieskończonym Wszechświecie

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza