piątek, 3 kwietnia 2009

JowiszPo koniukcji ze Słońcem 24 stycznia tego roku można było podejmować próby dostrzeżenia Jowisza. Planeta na naszym niebie jest bardzo jasna i już dobrą lornetką można zobaczyć jego cztery księżyce. Małym teleskopem można też zobaczyć pasy chmur na tej atrakcyjnej planecie.

Ostatnie 2 lata nie były dobrym okresem do obserwacji 5 planety z północnej północnej naszej planety, ponieważJowisz zajmował najmniej korzystne dla nas położenie na sferze niebieskiej. W zaczynającym sie sezonie nie będzie już tak źle, ale przyzwoitych warunków obserwacyjnych możemy spodziewać dopiero za rok.

Zwykle Jowisz jest czwartym co do jasności obiektem na niebie Jest po Słońcu, Księżycu i Wenus. Świeci około 2 razy słabiej niż Wenus.
Na początku tego miesiąca odnalezienie Jowisza będzie sprawiało nam kłopoty ponieważ planeta będzie widoczna tuż przed wschodem słońca i jej obserwacje są możliwe nisko nad horyzontem w tle jasnego nieba. Ale z biegiem czasu widoczność będzie się poprawiać aż do opozycji która nastąpi 14 sierpnia.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza