piątek, 2 stycznia 2009

Rok 2009 dla polskiego nieba

Rok 2009 dla Polskiego nieba będzie bardzo ubogi. Nie będzie w nim ani jednego zaćmienia słońca, za to pojawi się jedno cieniowe zaćmienie księżyca. Z kolei na świecie będziemy się cieszyć dwoma zaćmieniami słońca. Pierwsze już bardzo blisko, a mianowicie 25 stycznia, widoczne tylko na oceanie Indyjskim. Drugie zaś 22 lipca, całkowite. Zobaczyć je będzie można w Indiach, Chinach i na oceanie spokojnym. Co do zaćmień księżyca, zobaczymy je 31 Grudnia wieczorem, lecz zaledwie o fazie 0,07(maksimum 20:22). Kolejne 3 zaćmienia, już półcieniowie odbędą się po kolei : 9 lutego, 7 lipca oraz 6 sierpnia. W żadnym z tych zaćmień niestety nie zobaczymy pociemnień tarczy. Pierwsze będzie tuż przed wschodem księżyca, drugie w południe, gdy „łysy” jest pod widnokręgiem, a trzecie będzie w nocy, lecz będzie miało fazę tylko 0,39 co w tym przypadku znaczy, że to zjawisko jest nieobserwowalne.

W styczniu i początkiem lutego będziemy mogli wieczorem zaobserwować Wenus. Maksymalna wschodnia elongacja wypadnie 15 Stycznia. Radzimy wtedy oglądać planetę, ponieważ później podąży do złączenia dolnego ze słońcem. Później będzie mogli ją oglądać dopiero porannym niebem i najlepiej oglądać ją będzie 5 czerwca, ponieważ akurat wtedy osiągnie maksymalną zachodnią elongację. Na porannym niebie zostanie widoczna do końca listopada.

Mars będzie widoczny tylko na niebie porannym, ale w drugie połowie roku. Warunki do jego obserwacji będą się poprawiały bardzo powoli. W tym roku nie znajdzie się ani w opozycji ani w złączeniu ze słońcem.

Opozycja Jowisza wypadnie 14 sierpnia, a jego koniunkcja ze słońcem już 24 stycznia. Największą z planet naszego układu słonecznego podziwiać będziemy latem, lecz dosyć nisko a mianowicie (dla polski górowanie to 23 stopnie).

Saturn będzie lepiej widoczny niż w poprzednim roku. Koniunkcja odbędzie się 17 września a opozycja 8 marca. Planeta ta będzie widoczna wyżej niż Jowisz, a dokładnie 45 stopni.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza